|
Ny NASA Jet Propulsion Lab. web site..  |  |
| 28-06-2008 22:22 | Ny NASA Jet Propulsion Lab. web site.. |
rick_uk

 (1069)
|
Har du problemer med at skelne mellem fup og fakta i klimadebat.dk's grumset debat vand?? 
NASA gøre sit til at komme til undsætning :
http://climate.jpl.nasa.gov/
Fx:
Key Indicators: http://climate.jpl.nasa.gov/keyIndicators/
Evidence: http://climate.jpl.nasa.gov/evidence/
Causes: http://climate.jpl.nasa.gov/causes/
A new website from NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., is devoted to educating the public about Earth's changing climate. The Global Climate Change website provides easy-to-understand information about the causes and effects of climate change and how NASA studies it. http://www.terradaily.com/reports/New_NASA_Website_Focuses_On_Global_Climate_Change_999.html
Kan det være at dem hos NASA føler at der er for mange klima røverhistorie i omløb i blogsfæren, og for meget 'junk science' bragt til torvs forklædt som ægte forskning?
Eller er NASA også med i den største, mest indviklede, og mest omfattende sammensværelse verden har nogensinde oplevede...? 
Vh rick
Vi har hørt varslerne. Klokken tikker....Informerede valg.
| | 29-06-2008 00:41 | RE: Hvormeget kan man tro på klimamodeller? |
kulden-varmen

 (1088)
|
rick_uk skrev:Har du problemer med at skelne mellem fup og fakta i klimadebat.dk's grumset debat vand??  NASA gøre sit til at komme til undsætning  : http://climate.jpl.nasa.gov/Kan det være at dem hos NASA føler at der er for mange klima røverhistorie i omløb i blogsfæren, og for meget 'junk science' bragt til torvs forklædt som ægte forskning? 
NASAs forsking er ledet af den største klima-klovn. James E. Hansen,
http://ing.dk/artikel/89303?
http://ing.dk/artikel/87762?
http://ing.dk/artikel/87000?
http://ing.dk/artikel/83184?
Spørgsmålet kan koges ned til: Hvormeget kan man tro på klimamodeller?
| | 29-06-2008 16:50 |  |
GLAR

 (1016)
|
Dr. James E. Hansen har med sine udtalelser gjort IPCC's arbejde overflødige.
Hansen påstår at "the tipping point" er år 2012, IPCC næste store rapport kommer først i 2014. Håber at I kan se dilemmaet.
mvh
| | 29-07-2008 01:26 |  |
MikaelH

 (194)
|
Jeg tror ikke NASA er en sammensværgelse, men jeg tror der er gået for meget individuel politik og prestige i det, på bekostning af uafhængig og objektiv forskning. Hvad der sker i NASA er, at nogle dominerer og bestemmer hvad der skal skrives, siges osv.
Hvad mange tror, som også media har skyld i, er at alt hvad der kommer fra NASA, er repræsentativt for hele organisationen. Nu er det jo sådan at der arbejder mange tusinder i NASA, og NASA består af mange underdivisioner. Der er skeptikere, mest kendte er direktøren Michael Griffin og den nylige fratrådte Dr. Joanne Simpson. Og skeptikere der har sagt op sit job pga. den nye politiske og dominerende tone.
Redigeret d. 29-07-2008 01:27 |
Har du en holdning til dét, du lige har læst? Vi er altid på udkig efter flere aktive debattører og ser frem til, at du også bliver en del af debatten! Selv små indspark bidrager til en levende diskussion ... |
|
| |  | |
|