Husk mig
▼ Indhold

Nu bedrager BT igen borgerne ved prisløgne!!!


Nu bedrager BT igen borgerne ved prisløgne!!!30-05-2024 16:46
Euro
★★★★☆
(1220)
Sad lige og læste BT og kan se journalisten MARIA CHRISTINE MADSEN sammen med BT, forsøger at sælge en historie til læserne om, at prisen på appelsinjuice bør være langt højere fordi futures på appelsin koncentrat skulle ligge på 1$ per 100gram, svarende til ca. 70kr./literen.

Argumentet er, at to appelsinmarker i Californien er ødelagt af tornadoer, samtidig med at høsten i Brasilien slår fejl. Men regn med at det er en forvanskning af sandheden, præcis ligesom da BT for 2-3måneder siden fremlagde deres løgne om at chokolade priserne per.1. juli ville ligge på 10000dollar per ton.

Ren fantasi igen.

Jeg tror godt på at de kan påvirke kursen, ved at udsende deres løgne gennem medierne, så prisen er muligvis steget en smule, men faktum er, at prisen på appensin koncentrat ligger på et niveau så man engros kan købe appensinkoncentrat til under 3dollar per liter, eller 1/3 af den pris BT angiver at det burde handles til.

Men det er ren kursmanipulation begået af proffessionelle tradere i USA som udnytter nyttige medier til at sprede fake news. Og BT er blandt de værste i Danmark, i øvrigt tvivler jeg på at det er en rigtig uddannet journalist der skriver deres løgne for dem.

Stiger prisen med 50% på markedet, så vælger 50% af verdens borgere at drikke andre former for juice, og så er der overproduktion i forhold til prisen, så derfor stiger prisen ikke med 300% over de næste 2-3måneder.

Det vil ikke påvirke priserne på den underliggende vare, jeg opfatter det som rent bedrageri med finansielle instrumenter, og BT er medskyldige, ved at bringe kursmanipulerende historier der omhandler disse emner.
30-05-2024 17:01
Euro
★★★★☆
(1220)
I må hellere lige få et link til historien.

https://www.bt.dk/dagligvarer/er-steget-til-rekordhoejder-dette-er-en-krise
11-02-2025 13:25
Euro
★★★★☆
(1220)
Og i dag er det EB der med en historie om smørpriser forklarer læserne at en smørpris på 165kr./kg kun er hvad man kan forvente i disse klima pressede tider, hvor landmænd undlader at øge produktionen.

Der er bare lige den detalje, at prisen er ikke steget i engros leddet, i hvert i fald ikke i udlandet.

Jeg kan købe smør pakket i 250gram pakninger i Frankrig til 1kr. per kg.

Hvornår går det op for folk at medierne agerer i forening om at lyve for borgerne, for at bringe dem i en Tornerose dvale, hvor de 99% af danskerne der er ubegavede blot nikker og betaler den pris de stikkes i hovedet.

Det kan ikke være rigtigt at supermarkeder ikke er villige til at skifte danske produkter ud når de er 16500% dyrere end engrosprisen på tilsvarende produkter fra vores EU samarbejdspartnere.

Det grænser til bedrageri i samarbejde mellem medier og dagligvarebranche.

https://www.alibaba.com/product-detail/SALTED-AND-UNSALTED-BUTTER-82-FAT_11000021164543.html?spm=a2700.galleryofferlist.normal_offer.d_title.593013a0pxWjfp

Her koster det faktisk 70øre/kg (Frankrig).

Vi danskere har brug for ægte KØBMÆND der forhandler priser, og som ikke bare accepterer dårlige engrospriser. Så må de skifte leverandøren ud.

Når medier taler om priser på mad, så er det Een stor løgn i 95% af alle situationer, løgne som de videreformidler uden at ville tage ansvar for sandheden, det eneste sande er, at man har besluttet at priserne skal stige markant, og så sender man en historie fra de varme lande fuld af varm luft.
17-02-2025 11:18
Euro
★★★★☆
(1220)
Og i dag er det så Daniel Martinsen som BT har sendt i byen for at bedrage danskerne til at tro, at priserne på kaffe er mere en 1000% højere end de i virkeligheden er....

Prisen på kaffe fra Brasilien ligger omkring 400dollar/ton eller 3kr./kg

https://www.bt.dk/dagligvarer/kaffepriser-paa-himmelflugt-steget-med-327-procent-i-2020erne

https://www.alibaba.com/product-detail/Premium-Arabica-Green-Coffee-Beans-Cheap_11000019330165.html?spm=a2700.galleryofferlist.normal_offer.d_title.14bb13a04NSC4o


BT er en forening af bedragere der prøver at føre danskerne bag lyset.




Deltag aktivt i debatten Nu bedrager BT igen borgerne ved prisløgne!!!:

Husk mig

Lignende indhold
DebatterSvarSeneste indlæg
Prof Ole Humlum – en superforsker eller en bedrager...7528-08-2021 09:37
Prof Ole Humlum sea level – en superforsker eller en bedrager...727-07-2020 16:35
▲ Til toppen
Afstemning
Hvordan vil Coronakrisen påvirke klimadebatten?

Mindre opmærksomhed om klima

Ingen større påvirkning

Øget opmærksomhed om klima

Andet/Ved ikke


Tak for støtten til driften af Klimadebat.dk.
Copyright © 2007-2020 Klimadebat.dk | Kontakt | Privatlivspolitik